file:///C:/Users/90530/Downloads/google3748ff7ffb926725.html
top of page

..........(şu kadar) kolay adımda kaygılarınızdan kurtulmayı öğrenin.

Selamlar,


Şu kadar kolay adımda, kaygılardan kurtulmak nasıl olur diye düşünebilirsin. İlk bu tarz yazıları okumaya başladığımda , ''ya he tabi tabi ''diyordum mesela :)


Süreçte Koçluk hayatıma girdiğinde öncelikle geçirdiğim yüzleşme meğer ne kadar kafa sineması oynatıyormuşum oldu?


Varsayımlar, sezgilerden örülü gördüğüm gerçekliğe zihnimde kurguladığım oyunlar beni çoğu zaman kaygıya düşürüyordu.


Benim kendimle ilgili adımlarım vardı ve bu adımları kendimle çalışarak bulmaya başladım. Başkalarının adımları yol göstericiydi ancak yol ve adımlar benimdi bana aitti.


Bunu farkeder ,farketmez sırtımda taşıdığım o yükler ne çokmuş, hafifledim. Basitti , işte bu kadar. Lakin buraya gelmek, hem kolay hem de, kolay olmayan bir yoldu benim için.


Yıllardır güçlenmiş, sürekli spor yapan kişilerde oluşan kaslar gibidir alışkanlıklar, öyle kolay değişmez, üzerinde çalışman, aksiyon alman yani eyleme geçmen lazım.


Bu konuda bir oyuna başladım hemen ,biri hakkında bir şey düşünmeye başladığımda, kendime sorum şuydu! '' Bu kimin düşüncesi? canım diyordum ;)


Bunu yapmaya başladıkça , duygularımın da yön değiştirdiğini farketmeye başladım, Kaygılarım, korkularım gittikçe azalmaya ve yok olmaya başlamıştı. Çünkü farzımisaller azalıyordu.


Senin de varsayımların ,farzımisallerin oluyor mu ? Düşünürken, senaryoyu hazırlayıp oynattığın oluyor mu mesela?


Endişe, kaygı, stres hissettiğinde ,düşüncelerin ile gelecektesin demektir.

An' da kalmak için en çok ihtiyaç duyduğun şey nedir? hiç düşündünmü? Düşünmediysen haydi gel düşünmeye davet ediyorum seni, Sohbet edelim biraz, misafirim olur musun?


Gökyüzüne bak, ben genelde gökyüzüne bakar ,uçan kuşları, bulutları, yıldızları, gökyüzüne ulaşan boyumu geçmiş muhteşem ağaçları ve gökyüzünde dans eden dalları ve yaprakları izlerim.


Gökyüzünün derinliğini, genişliğini rengini, taşıdığı kuşları, bir yerden alıp ,başka bir yere su bırakacak bembeyaz bulutları, bulutların yanında gökyüzü kadar duygularımın aktığını arındığını yüreğimin genişlediğini hissederim.


Korku, kaygı, endişe, bu durumda yerini, Huzur, güven, keyif, mutluluğa çevirir hemen çözülür.


Tüm olumsuz duygularımı , siyah bir balona benzetir gökyüzüne uçurur ve gözden kaybolup yok olana kadar izlerim.


Onların boşluğu hemen huzur, keyif, mutluluk, güven ile dolar.


Eğer olumsuz duygularımızdan özgürleşmeyi seçersek, akışta kalarak yasımızı tutar ve yerine her zaman umudu yeşertirsek korku, kaygı, endişe gibi tutunduğumuz negatif duyguların esaretinden kendimizi azat etmiş oluruz.


Bir kaç tavsiyem var, bir kaç sorum var senin için:)Elini en son kalbine ne zaman götürdün? Ne zaman gözlerini kapatıp kendine duygularım ne ,şu an ne hissediyorum? Bu duygunun asıl kaynağı nedir diye, en son ne zaman sordun?


Kaygılanmak senin için ne demek?


Endişe senin için ne demek?


Seni en çok ne üzer?


Nelere üzülürsün?


En çok ,ne olduğunda endişelenirsin?


En çok nelerden rahatsız olursun?Kaygıya düştüğünde hislerin, duyguların neler?


Kaygıya düştüğün zamanlarda hangi eyleme geçiyorsun?


Senin bu durumdan çıkmanı sağlayacak , seni an'a getirecek, mantığını devreye sokacak bir hatırlatıcı olsa bu ne olurdu?


Seni üzen bir kayıp yaşadın diyelim ki ve bu sende kaygıyı tetikledi, huzursuzluk, mutsuzluk, güvensizlik gibi bir çok değerin ayağa kalktı ne olacak ne olacak ne yapacağız diye bağırıyor.


Bunu farkedip onlara sarılmak ,bu durumu bu hayatta sadece senin başına gelmediğini, milyarlarca insanın başına geldiğini, vakti zamanı gelince bu durumun yaşanacağını düşün.

Kaybının sende yarattığı boşluğun ne olduğunu hisset ve yasını tut. Evet geri gelmeyecek, benim için çok zor, acımı yaşayacağım, zamana ihtiyacım var,bununla birlikte bana çok şey kazandırdı,anılarımız var, hikayemiz var demek,onları güzelce hatırlamak ve müteşekkir olmak nasıl olurdu?


Duyduğun kaygı eğer devam ederse bu Anksiyete'ye dönmüş olabilir.

Sinirli, gergin, güvensiz, kötü bir şey olacakmış gibi hissetme, Panik duygusu, kalp atışlarında hızlanma, Nefes alışlarının hızlanması, Terleme, ellerde titreme, kendini zayıf ve güçsüz hissetme, odaklanmakta güçlük, dikkatini kaygı yaratan düşüncelerden uzaklaştırmakta zorluk, uykusuzluk ,kaygıyı kontrol etmede güçlük çekmek, gibi bir çok durum var. Bu durumla başa çıkmakta zorlanıyorsan ve farkettiysen, alanında bir uzmandan destek almanı mutlaka tavsiye ederim. Bir çok psikolog ,koçlarla ortaklaşa çalışmaktadır. Koçluğun alanına girmeyen durumlarda bir koçun hizmet vermesi ise hem etik değil,hemde mümkün değildir.


Bugünkü sohbetimiz bu kadar, ne iyi yaptın ve geldin;)


Her zaman beklerim.


Senden ricam biraz düşün lütfen, cevaplarını dilersen, özelden benimle paylaşabilirsin.


Sevgilerimle,
#değişim #kaygı #sohbet#bireysekkoçluk#coaching#executivecoach#teamcoach#


21 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page