file:///C:/Users/90530/Downloads/google3748ff7ffb926725.html
top of page

BEYNİN 2 KATI


Hoşgeldin , yine okurken ne hissedeceğini ve kavrayacağını merakla yazdım, keyifli okumalar :)

Bugün yine Beynimiz üzerine paylaşımda bulunacağım.

Biraz sürüngen beynimizden bahsetmek istiyorum. Sürüngen beyin kertenkele ve insanlarda ortak bulunan bir bölge. Allah'tan limbik sistem sürüngenlerde yok lakin Köpeklerde, kedi ve keçi gibi memelilerde ortak yönümüz.

Birde Neokorteks var işte bu arkadaş bizi insan yapan, diğer canlılardan üstün kılan, milyonlarca yıl içinde geliştirdiğimiz '' yüzyılın uygar bugünkü beyni'' beynimiz.

Beyin deyip geçmemeli, zira o bir tasarım harikası. Her köşesi ayrı önemli. İnsanı diğer hayvanlardan ayıran birincil özellik, diğer hayvanlara göre daha büyük olacak şekilde evrimleşmiş olan nedir deseler ilk söyleyeceğimiz husus beyin kapasitemizdir.

Beynimiz iki katlı bir ev gibi, alt kattaki beyniniz alt beyin. Alt kattaki bölgeniz olan (alt beyin) boynunuzun üst tarafından burun kemerinize kadar ki kısmını oluşturan, beyin sapı ve Limbik bölgeyi içeriyor.

Blim adamları bu bölgenin daha ilkel (primitif) olduğunu söylüyor. Çünkü nefes almak, göz kırpmak gibi temel fonksiyonlardan. (dövüşmek, savaşmak, kaçmak gibi) Doğuştan gelen tepkiler ve dürtülerden (öfke, korku ) gibi güçlü duygulardan altta yaşayan ilkel beyin sorumlu yani.

Yolda yürürken aracın sana geldiğini farkettiğin anda, kendini iç güdüsel olarak arkaya fırlatman ve kaçman gibi. Bu alt beyinin işlevlerini yerine getirdiğinin alameti :)

Güçlü duyguların, bedensel fonksiyonların, sezgilerin yanında öfkenin kaynağıda alt beyin.

Burayı bir evde ailenin bütün ihtiyacını gördüğü bir alan gibi düşünün. Orada hemen hemen bir yemek odası, salon, banyo, mutfak bulabilirsiniz. Temel ihtiyaçlar hep bu alt katta görülüyor.

Beynimizin üst katı ise ayrı bir hikaye.

Bu kat serebral korteks (üst beyin zarı ) ve orta prefrontel korteks adı verilen kısım dahil , alnının gerisinde yer alan bölümlerden oluşuyor. Malum üst kat.