file:///C:/Users/90530/Downloads/google3748ff7ffb926725.html
top of page

SENİN DEĞERLERİN NE ANLAMA GELİYOR?

Selamlar değerli dostlar;


Bugün farklı bir alana dikkatinizi çekmek istedim. Son zamanlarda gözlemlediğim, deneyimlediğim değer çatışmalarında özellikle fark ettiğim birçok şey oldu.

Oldum olası dünyayı, insanların , diğer canlıların dünyasını merakla izlerim.

Birbiri ile çok iyi anlaşan kişiler genellikle aynı değerlere sahip kişiler, bununla birlikte çatışmaların hemen hemen hepsi değer çatışması, özel anal ihlallerinden kaynaklı.


Bugün sizi bu alana misafir etmek istiyorum, buyurun gelin birlikte sıcacık bir kahve eşliğinde sohbet edelim kendimizle, ne dersiniz?


‘ Senin değerlerin nedir? ’ diye sorulduğunda, ilk aklıma gelen ‘Benim acaba değerlerim ne gerçekten ‘diye düşünmüştüm. Toplumsal bana kaktırılan değerler mi?

Yoksa gerçekten bana ait, yolumu, yolculuğumu, kim olduğumu ortaya koyan, varlığımı ortaya koyan değerlere mi sahibim?

Şu an sende düşünüyorsun değil mi? Benim değerlerim… diye.

Tamda buraya bakmanı istiyorum güzel dostum, belki tanışıyoruz, belki tanımıyorum seni dostlukla bakmamıza engel olan ne olabilir?

Değerlerimiz desem…


Seni heyecanlandıran, hayal etmeni sağlayan, coşku hissettiren hangi değerlerin? Diğerleri var ya onlar biraz toplumsal, kültürel, senin paradigmalarına müdahale olunan kısım.

Görüp duyup sahiplendiklerinde var.

Cesaret, Saygı, Sevgi, Bireysellik, Bağımsızlık, Özgürlük, Üretkenlik, Değişime açıklık, Güven, Rekabet, Hırs, Güç, Para, Huzur, Aile, Dostluk, Arkadaşlık, Başarı, Azim, Empati, İz bırakmak…

Bunlar değerlerden sadece bir kaçı, yüzlerce değer var. Senin ilk 10 değerin neler?


Hangi değerlerini yaşayamadığında, örselenmiş, yetersiz, güvensiz hissediyorsun?

İşte or