file:///C:/Users/90530/Downloads/google3748ff7ffb926725.html
top of page

DÜŞÜNÜYORUM ÖYLEYSE VARSAYIYORUM. GERÇEĞİN PEŞİNE DÜŞMEK.


Selamlar hepinize, bugün biraz varsayımlardan, kafa sinemalarından, doğru sandığımız zihinsel yanılgı ve sanrılardan bahsetmek istiyorum. Şuna emin olun hepimiz harika bir hikaye anlatıcısıyız.


Şu an bu satırları okuyorsanız buna sizde dahilsiniz, Satırları okuduğunuz için değil tabiki :)

Hikayeleri olur olmaz her konuda yapabilme potansiyelimiz var, bu güçlü kasımız. Bizim dışımızda diğerlerinin söylediği ya da söylemediği, yaptığı ya da yapmadığı şeyler hakkında hikayeler anlatırız.

Sadece bununla kalmaz elbette, günlük yaşadığımız güncel konularımız, gördüklerimizi anlamlandırmamız, geçmişimiz, geleceğimiz, okuyup duyduklarımız bu hikayelere dahildir.

Sorup işin aslını astarını öğrenmek, kaynaklarımızın doğruluğu hakkında araştırmak, karşımızda ki kişinin söz ve davranışlarını iyice anlamlamaya çalışmak yerine, her şeyi gerçekten bildiğimize o kadar inanırız ki, hiç bir açıklamaya gerek olmaksızın anladığımızı , bildiğimizi ,bildiğimizin gerçek olduğunu varsayarız.


Bu varsayımları gerçek kabul edip söz ve davranışlarımızıda doğruluğunu araştırmadığımız hipotezler üzerine oluşturur ve uygularız.