file:///C:/Users/90530/Downloads/google3748ff7ffb926725.html
top of page

Bir Vaka Bir Araç- Kasette ne dinliyorsun?


Bundan iki yıl önce bir danışanım karmaşık bir durum olduğunu ve bir türlüişin içinden çıkamadığını söyleyen bir telefon etti.

Sesinde kaygı, tonlamalarında kullandığı kelimelerde kararsızlık ,bir çok şeyin birbirine adeta dolaştığı hissediliyordu.


Hemen seans günü belirledik iki gün sonrası için bir alışveriş merkezinde sakin bir ortamı olan,genelde dışarda olacaksam tercih ettiğim mekanda buluştuk.


Konudan ziyade konuları vardı.

Kendisine zihnindeki karmaşayı duyduğumu ifade ederek sorular sormaya başladım. Keşfetmem gerekiyordu. Keşifle birlikte sordukça daha da derinleşti, merakım, sezgilerim, kalbim buna ihtiyacı olduğunu söylüyordu. Kendisi kafasında yer alan konuları bir türlü netleştirememişti. Altta söylediklerinin dışında kendine bile ifade edemediği derinlerde söylemediği bir şeyler var gibi geliyordu. Kendisine açık bir şekilde merakımla sordum.


5 dk kadar sustuktan sonra, hayatı boyunca babasına kendisini kanıtlamak için çalıştığını fakat başarısız olduğunu, cesaretinin kırıldıığını söylerken buldu kendini.

Konu çocukluğuna iniyordu.Bu durumu anlatırken vucut dili, bazen durgun, bazen coşkun bezende gözyaşıyla kendini gösteriyordu.


Hiç soru sormadım sadece dinledim. Anlattıktan sonra kendisine şunu sordum.

Eğer sessizliğimde tüm bu anlattıkların, dinlediğin bir müzik olsaydı, kaseti tekrar dinlemek istediğinde nerden başlardın diye sordum?


Hiç beklemeden, Babam dedi. Peki bu sana ne söylüyor diye sorduğumda ise,Onunla konuşmak istediğini bir türlü konuşamadığını, bu durum yüzünden odaklanmakta zorluk yaşadığını vs..anlattı.

Babasıyla konuşmasının onun için ne kadar önemli olduğunu anladığımı,asıl konunun tüm bu anlattıklarından sonra ne olduğunu tekrar paylaşmasını istedim.

Ben onunla nasıl konuşacağımı bilmek istiyorum dedi.

Burda aslında koaktif koçluk modelinde sonradan okuyup farkettiğim danışanın sürecini öyle güzel yaşamıştıım ki.

Akabinde sorularım ve diğer araçlarımla Kendisi ile ilgili takıldığı bu konuda farkındalıklar elde ederek,çıkarımlarda bulunarak,duygularında rahatlama meydana gelerek seansı sonlandırdım.


Bazen derinde başka bir şeyle müşteriniz karşınıza çıkabilir,kendine bile açıklamadığı bildiği ancak ona değil ,ona bağlı takıldığı konularla gelebilir.


Dinlemek, konuyla ilgili netleşmesi için kullandığım ve geliştirdiğim kaset tekniğini kullanabilirsiniz.


Sevgilerimle,


Coach ÖZEREL


#farkyaratankoçluk#farkyaratankoçlar#houseofhumaneğitimvedanışmanlık#motivacraft#coachozerel #

24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page