file:///C:/Users/90530/Downloads/google3748ff7ffb926725.html
top of page

Başarı ve Karakter arasında ki Güçlü Bağ..Saat 17:30'du ve Thomas Edison akşam yemeğini yeni bitiriyordu.

Bir adam acil ve korkunç bir haberle evine koşarak geldi: Edison'un araştırma ve üretim kampüsünde büyük bir patlama meydana geldi ve 10 bina alevler içinde kalmıştı.

Edison olay yerine koştu, ancak ne yazık ki itfaiyeciler yangını kontrol edemedi.

Ve 67 yaşında, Edison orada durmuş, hayatı boyunca yaptığı işin küle dönüşmesini izliyordu...


Bu olay başınıza gelseydi siz ne yapardınız?

Öfkeyle feryat etmek, çığlık atmak ve öfkelenmek ? belki de...

Ama gerçekten düşündüğünüzde - ne yapabilirsiniz ?


İşte Edison'un yaptığı;


Edison'un oğlu Charles'ın 1961 tarihli Reader's Digest makalesine göre:


Edison, yangının babasının işini mahvetmesini izlerken sakince ona doğru yürüdü. Edison çocuksu bir sesle 24 yaşındaki oğluna, "Git anneni ve tüm arkadaşlarını al. Bir daha asla böyle bir ateş görmeyecekler" dedi. Charles itiraz edince Thomas Edison, "Sorun değil. Bir sürü çöpten kurtulduk" dedi.


Yangın mahallinde Edison'un The New York Times'a "67 yaşının üzerinde olmama rağmen yarın her şeye yeniden başlayacağım" dediği aktarıldı . Muhabire, kaos kontrol altına alınana kadar olay yerinde kalmaktan yorulduğunu, ancak sözüne sadık kaldığını ve ertesi sabah hiçbir çalışanını kovmadan hemen yeniden inşa etmeye başladığını söyledi. ( Kaynak ).

Edison engelle karşılaştı ve ne olduğunu gördü: KADER!


Stoacılar tarafından uygulanan bir Zihniyet Felsefesi var; Bilen bilmeyene aktarsın;

Adı: Amor Fati,

Bunu en iyi Epiktetos'un şu sözleri açıklar:

“İşlerin istediğiniz gibi olmasını beklemeyin; daha doğrusu, olanın olduğu gibi olmasını dile: o zaman mutlu olursun.”

Biz buna Olanı sevmek diyoruz. Bu aynı zamanda, olanın kabulünü destekleyen bir zihniyet ve tutum. Bunu yaptığımızda , kendi içinde mücadele etme kapasitemizi azaltır çünkü mücadele, olanı kabul etmeyi reddetmekten başka bir şey değildir.


Edison aynı zamanda tamda bunu uygulamış, Kaderi, olanı kabul ve yolculuğa devam....


Bir yandan bu yaşanan bir yenilenme işareti. Eskiden uzaklaşmak ve yeniyi getirmek için bir fırsat. İşleri daha iyi yapma şansı. O gece Edison 1 mio $ kaybetti, Şimdiki dolarla siz hesap edin .. ancak tutumundan ilham alan Edison ve ekibi, ertesi yıl neredeyse 10 mio$ gelir elde etmeye devam etti.

İşte bu değerli dostlar, tutumunuzun gücünü gösterir.


Bu hikayeyi okuduğumda ilk aklıma gelen Duygusal Çeviklikti, Dayanıklılık, Özgüven Bununla birlikte Başarı ve Karakterin birbiri ile ne kadar bağlantılı olduğunu düşündüm.

Başarı yolda olma hali, elinizden gelenin en iyisini yapabilmek ise sizin inşa ettiğiniz karakterin izdüşümü.


Edison Gergin, stresli endişeli hissetmenin ona vereceği zararı biliyor olmalıydı zira bunu yapmadı, buna değil, çözüme odaklandı.


Aklıma harika bir video geldi ,hemen buraya ekliyorum;


https://youtu.be/q7a5TIzOmeQ izlemenizi muhakkak öneririm.

Videoda Boston Celtics'in Koçunu göreceksiniz diyor ki; 'Hedefiniz şampiyonluk olabilir, oraya ulaşmak için bir süreç var, o sürece odaklanmanız gerekir.' der.


İşte o süreçte yaşayacağınız birçok şey var, oraya odaklanmak ve gerekli duygusal çevikliği gösterebilmek aynı zamanda sizi başarıya taşıyor. Şu an seviyeniz ne olursa olsun, mükemmel olanı yapın, Harika olun. Kişisel becerileriniz performansınızı, karakterinizi oluşturan yetkinlikleriz ise onlara verdiğiniz tepkileriniz ortaya koyar. Bunun bilinçli farkındalığıyla yol aldığınızda sizi birçok adım ileri taşıyacak bir değer satın aldınız demektir.


Edison'da şunu yapmıştı;


Başına gelen olayı bir öğrenme deneyimine dönüştürmüştü.


Başarı başımıza gelen her şeyin tümünün toplamına karşı akışta nasıl kaldığımız, süreçte kalmanın elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmaktır. Tıpkı Edison gibi, Ne dersiniz?Sağlıkla ve Koçlukla kalın..


Coach Özerel


#coachozerel#coaching#başarı#motivasyon#bilgi#koçluk#executivecoach#teamcoach#
50 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page